K+F pályázatok: Túllépheti a keretösszeg a 250 milliárd forintot 2016-ban
Pálinkás József a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke március 17.-én közölte, hogy az innovációra és a K+F-re szánt keretösszeg túllépheti a 250 milliárd forintot 2016-ban. A hazai forrásból finanszírozott pályázati kiírásokat egyszerűbbé tették a hatékonyabb és eredményes pályázás érdekében, valamint egységes versenypályázati rendszert alkottak a Kormány és az Európai Unió által támogatott források célszerű felhasználásához.
A kiemelkedő pályázatok közé tartozik az 55 milliárd forintos keretű konvergencia régiókban működő vállalatok önálló K+F+I tevékenységének támogatása, a Közép-Magyarországi régióban a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból 21 milliárd forint, a Versenyképes Közép-Magyarországért Operatív Programban (VEKOP) 10 milliárd forint érhető el a pályázatok folyamatos megjelenése révén.
Az NKFIH a K+F versenyképesség kiírás esetében már lezárta a K+F versenyképességi és kiválósági együttműködésre, a stratégiai K+F műhelyekre és a kutatási infrastruktúra fejlesztését ösztönző felhívást. A beküldött támogatási kérelmek alapján a kutatás-fejlesztési és innovációs szempontú szakpolitikai véleményezés értékelése megtörtént. A beérkezett 263 projekttervből a legtöbb pályázat a járműipari fejlesztésekre, egészséges környezet megteremtésére érkezett, melyből 66 projekt javaslat kapcsán adott támogató szakpolitikai véleményt, amelyek összesen 73 milliárd forint támogatást igényelhetnek 20,5 milliárd forint saját forrásukkal.
Pálinkás József szerint a beérkezett pályázatok 30%-a nem megfelelő a K+F+I alapján, ami jól tükrözi, hogy a pályázatírás összetettsége miatt jelentős konzisztenciák figyelhetőek meg a pályázati rendszerben, és széleskörű kompetenciák szükségesek a pályázatírók számára, hogy feladatukat minőségi standardoknak megfelelve lássák le. Nagy számban kerültek beadásra koncepció nélküli pályázatok is. A sikeres pályázatokhoz az értékteremtés és az elkötelezettség mellett nagyon fontos lenne a jobban kidolgozott költségvetés, illetve az egyes pályázatok esetén felelősebb intézményfejlesztési döntés.
A vállalatunk által is nagy számban beadott GINOP-2.1.1-15 Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása c. pályázatok elbírálása jelenleg is folyamatban van. Az általunk beadott pályázatok esetében nagy hangsúlyt fektettünk a szakmai kidolgozottságra korábbi K+F+I pályázatok írása és menedzselése során szerzett tapasztalataink alapján.
Minden esetben Nagy hangsúlyt fektetünk az egyedi, minőségi és megalapozott projektek megfelelő kidolgozására és a megfelelően kidolgozott, megalapozott költségvetésre, eleget téve ezzel a pályázati feltételrendszernek egyedileg a pályázó fejlesztési igényéhez igazodva.
Forrás: Portfolio.hu