GINOP-5.1.7-17 – Alacsony az érdeklődés a Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése c. pályázati kiírás iránt
A Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése című, GINOP-5.1.7.-17 kódjelű kiírás célja a társadalmi célú vállalkozások dinamizálása és stabilizálása foglalkoztatási lehetőségek létrehozása érdekében. A pályázat egyedülálló lehetőséget nyújt a nonprofit szervezeteknek gazdasági tevékenységük kibontakoztatására.
GINOP-5.1.7.-17 a Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése kiírásrólA legfontosabb tudnivalók:
A projektek megvalósítására legfeljebb 15 milliárd Ft áll rendelkezésre.
Helyszín
A projekt több helyszínen is megvalósítható, de ebben az esetben is minden megvalósítási helyszínnek a kevésbé fejlett (Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Közép-Dunántúl) régiókban kell lennie.
Támogatás összege:
A Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése GINOP-5.1.7.-17 pályázati kiírásban az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege maximum 250 000 000 Ft.
Az igényelt támogatás összege nem haladhatja meg az újonnan teremtett munkahelyeken 8 órás munkaviszonyban foglalkoztatott célcsoport tagonként a maximum 7.500.000 forintot (részmunkaidő esetén arányosított összeget) a teljes projekthosszra. A szabad vállalkozási zónákban és a komplex programmal fejlesztendő járásokban megvalósuló foglalkoztatás esetén a fenti összeg elérheti a 8.500.000 forintot.
Támogatás mértéke
Csekély összegű, de minimis támogatás esetében a támogatás mértéke 100 % kivéve: – eszközbeszerzés – információs technológia-fejlesztés, ezek esetében max. 90%-os támogatás
Pályázók köre jogi forma szerint
Nonprofit korlátolt felelősségű társaság, nonprofit részvénytársaság, nonprofit közkereseti társaság, nonprofit betéti társaság, szociális szövetkezetek, egyéb alapítvány, egyéb egyesületek
Támogatható tevékenységek köre
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:
- Célcsoporttag – új munkavállaló foglalkoztatása
- Piacra jutás támogatása
- Kötelező tájékoztatás és nyilvánosság
- A projekt menedzsmentjével kapcsolatos tevékenységek 25 millió Ft-ot meghaladó támogatási igény esetében
A választható, önállóan nem támogatható tevékenységeket, illetve a pályázati kiírásról készített portfóliónkat az alábbi link tartalmazza.
Benyújtási határidő
A pályázatok benyújtása 2017. szeptember 25. – 2018. szeptember 3. között lehetséges
De vajon mi lehet az alacsony érdeklődés oka?
Az okokat csak találgatni lehet, de a legvalószínűbb okok az alábbiak lehetnek:
- A Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése GINOP-5.1.7.-17 pályázat benyújtásához szükséges a GINOP-5.1.2-15 Társadalmi vállalkozások ösztönzése kiemelt projekt előminősítési és – szükség esetén – felkészítési folyamatán részt venni, és a kiemelt projekt által kiadott minősítő tanúsítvánnyal rendelkezni
Az előminősítés folyamata elsőre rendkívül hosszadalmasnak és bonyolultnak tűnik.
Az előminősítéshez az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft.-hez szükséges benyújtani a tervezett fejlesztés üzleti életképességét és társadalmi hasznosságát bemutató terjedelmes dokumentumokat (Üzleti keretrendszer értékelése és Társadalmi keretrendszer értékelése).
A dokumentumokban foglaltakat előre meghatározott szigorú pontozásnak vetik alá, ezt követően amennyiben a projektterv még tovább fejlesztendőnek bizonyul a szervezet részt vehet az IFKA által szervezett fejlesztéseken és módosított projekttervét legfeljebb 2 alkalommal újra benyújthatja.
A minősítő tanúsítvánnyal rendelkező szervezetek annak kiállítását követő 3 hónapon belül nyújthatják be pályázataikat a Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése GINOP-5.1.7.-17 pályázatra, ahol viszont egy – a Társadalmi vállalkozások ösztönzése kiemelt projekt előminősítése GINOP-5.1.2-15 pályázattól – teljesen eltérő feltételrendszernek szükséges megfelelni.
A GINOP-5.1.2-15 és GINOP-5.1.7.-17 pályázati kiírásra az EMIR adatai alapján 2018. március 13-ig egyik egyetlen pályázat sem érkezett be.
- A pályázati kiírás szerint a felhívás keretében előnyt élveznek azon támogatási igénylők, melyek projektjük során foglalkoztatási hitelt is felhasználnak a GINOP-8.8.1-17 Foglalkoztatás ösztönzése célú Hitelprogramfelhívás keretében. A hitelfelvevés ténye 15 pontot jelent az értékelésnél (100 ból 60 pontot kell minimum elérni a pályázat sikerességéhez).
Összességében tehát a pályázati kiírás rendkívül kedvező feltételeiért cserébe (támogatási arány 100%, illetve 90 %) a pályázóknak 3 pályázati kiírás feltételrendszerének kell megfelelnie egy szerteágazó értékelési folyamatban. Mindehhez szükséges még egy hosszútávú, kreatív, innovatív szemléletmódon alapuló gondolkozásmód. Ezen körülmények összesége nem feltétlen ösztönzi a pályázatírói kedvet -egy gazdasági szemléletmódot kevésbé folytató nonprofit szervezetnél.
Az IFKA előminősítés megszerzése általában két hónapot vesz igénybe, és mivel a GINOP 5.1.7 pályázatok benyújtási határideje 2018. szeptember 3., ezért a pályázóknak az előminősítéseket legkésőbb 2018. júniusban be kell, hogy adják.
A pályázati kiírás nehézségei és a kedvező feltételek közti mérleg billenését a lehetséges pályázóknak magukban kell eldönteniük, de tapasztalatunk alapján amennyiben egy jó ötletbe energiát szeretnénk vinni, a lelkesedés legyőzi az akadályokat és igazán nagyszerű és izgalmas projektek megvalósítására adhat teret ez a pályázati kiírás.