Közbeszerzési kötelezettség – Kedvezően módosult a közbeszerzési törvény!
2018. november 28-án megjelent a Magyar Közlönyben a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény módosítása, mely rendkívül kedvező hír a pályázóknak és pályázni vágyóknak, hiszen jelentősen lazulnak a közbeszerzési kötelezettség szabályai.
Mint ismert, a közbeszerzési törvény először 2015. november 1-én módosult. Ekkor jelentősen bővült azon vállalkozások köre, akik közbeszerzési eljárás folytatására voltak kötelezettek pályázati forrásból megvalósult projektjeik kapcsán. Az első módosítás keretében közbeszerzési eljárás lefolytatására lett kötelezett minden olyan szervezet, amelynek szolgáltatás megrendelését, árubeszerzését vagy építési beruházását uniós és/vagy hazai legalább 25 millió forint összegű hozzájárulással közvetlenül támogatják.
Bő egy évvel később, 2016. december 6-án az Országgyűlés elfogadta a közbeszerzési törvény újabb módosítását, melynek értelmében az összeghatár 25 millió Ft-ról 40 millió Ft-ra nőtt. A korábbi gyakorlattal ellentétben tehát nem legalább 25 millió Ft elnyert támogatás esetén szükséges vizsgálni a közbeszerzési kötelezettséget, ez az összeg ugyanis 40 millió Ft-ra nőtt, tehát – 50%-os támogatási intenzitás esetén – nettó 80 millió Ft összértékű projektek esetében – egyéb feltételek megléte esetén – nem áll fenn közbeszerzési kötelezettség.
Két év elteltével tehát 2018. november 28-án „lazult” ismét a törvény az alábbi módosítással:
„(3) A (2) bekezdésben foglaltak mellett a vissza nem térítendő támogatásból – ide nem értve a pénzügyi eszközzel
kombinált vissza nem térítendő támogatásokat – megvalósuló beszerzés vonatkozásában közbeszerzési eljárás
lefolytatására kötelezett az az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó szervezet vagy személy – az egyházi jogi
személyek kivételével –, amelynek beszerzését szolgáltatás megrendelés vagy árubeszerzés esetén legalább
az adott beszerzésre irányadó uniós közbeszerzési értékhatárt elérő összegben, építési beruházás esetén legalább
háromszázmillió forint összegben az (1) bekezdésben meghatározott egy vagy több szervezet vagy személy
közvetlenül támogatja…”
A fontos változások tehát a következők:
- Szolgáltatás megrendelés és árubeszerzés esetében a közbeszerzési törvény nem határoz meg konkrét összeget, az adott beszerzésre irányadó uniós közbeszerzési értékhatárhoz igazítja a közbeszerzési értékhatárt.
- Építési beruházás esetén pedig legalább 300 millió Ft támogatás elérése esetén áll fenn közbeszerzési kötelezettség.
- Szolgáltatás megrendelés és árubeszerzés esetén az összeghatár jelenleg 68,655 millió Ft (221 ezer euró) – ez utóbbi értékhatár 2019. december 31-ig van érvényben
Tehát mind szolgáltatások megrendelése, mind eszközbeszerzés esetén jelentősen, több mint 1,5-szeresére nőtt a közbeszerzési kötelezettség értékhatára, építési beruházások esetén pedig még jelentősebb a változás, ezzel jelentősen megkönnyítve a pályázó vállalkozások életét.
A korábban meghatározott kivételek továbbra is érvényben vannak, tehát nem érintett közbeszerzéssel az a beszerzés, amely:
a) a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló kormányrendelet szerinti támogatásból,
b) egyedi munkahelyteremtési támogatásból,
c) képzési, továbbá tanműhely-létesítési és -fejlesztési támogatásból,
d) kutatás-fejlesztési és innovációs célú támogatásból,
e) vállalkozások újraiparosítási célt szolgáló beruházásainak támogatásából, vagy
f) bármely, 2015. november 1-jét megelőzően igényelt uniós, illetve hazai költségvetési forrásból származó támogatásból valósul meg.
A közbeszerzési törvény számos egyéb ponton módosult, jelen cikkben a pályázó vállalkozásokra vonatkozó változásokat foglaltuk össze. A projekt keretében megvalósítandó beszerzések tekintetében fennálló közbeszerzési kötelezettség megállapítása és betartása minden esetben a pályázó szervezet feladata.